Pair of Sculpted Modern Lacquered Cabinets
SKU: CM-3048
Night Stands, Chests, Commodes
Add a touch of contemporary artistry with this unique pair of modern cabinets. Their sculpted design is accentuated by a smooth, high-gloss hand-polished lacquer finish in a rich deep green. Each cabinet features two large doors opening to a spacious interior with an adjustable shelf and a large drawer lined in luxurious black velvet, offering both stunning aesthetics and ample storage.
| Country: | USA |
|---|---|
| Date of Manufacture: | New |
| Materials: | Wood, Lacquer |
| Height: | 34 in. (86.36 cm) |
| Width: | 42 in. (106.68 cm) |
| Depth: | 18 in. (45.72 cm) |
| Condition: | New |
| Style: | Modern, Contemporary |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy



















